Ön itt jár: Kezdőlap > Tudta? Fényterápiával kezelhető a téli depresszió

Tudta? Fényterápiával kezelhető a téli depresszió

Rovatunkban érdekességeket gyűjtöttünk össze a fényterápiáról és az általa ma már hatékonyan kezelhető téli depresszióról, melyben híres emberek sokasága szenvedett, és amelyet ma már a megfelelő tápanyagok segítségével is hatékonyan csökkenthetünk.

Ma is hathatós évszázados recept a téli depresszió ellen 

Az elmúlt évszázadok embere is szenvedett a téli depresszió kellemetlenségeitől: szorongástól, levertségtől, ingerlékenységtől, elesettségtől, döntésképtelenség érzésétől. Akkoriban azonban még nem állt rendelkezésre a fényterápia, így annak hiányában a tehetősebbek az őszi-téli hónapokat a déli, napsütötte mediterrán országokban töltötték. Sokan ma is ösztönösen utaznak ilyenkor melegebb helyekre, ahol felfrissíthetik napfény-tartalékaikat, s helyreállíthatják testi-lelki egészségüket, egyensúlyukat. Azoknak sincs okuk elkeseredésre, akiknek le kell mondaniuk a napfényes utazásról, hiszen a fényterápiás készülék napi 20 perces használatával magukhoz vehetik a szükséges napfénymennyiséget.

 Fényterápia

A napfény emberi testre való hatását a Nasa kezdte kutatni az 1970-es években. A kutatások eredményeként számos fényterápiás eszköz látott napvilágot. A téli depresszió és az alvászavarok gyógyításában használatos fényterápiás készülékeket már közel 20 éve alkalmazzák, ám az úgynevezett nagyfényű terápia (bright ligth terapy) két évtizeddel ezelőtt még azzal járt, hogy a páciensnek hatalmas, úgynevezett fénydobozokban, 10 000 luxot kibocsátó fénycsövek előtt kellett 40 vagy akár 60 percig ülni. A LED-s technológia betörése révén, és azzal, hogy a kék színű fény direkt módon előállíthatóvá vált abban a speciális tartományban, ami a téli depresszió és az alvászavar kezeléséhez szükséges, az elmúlt 5 évben forradalmi változásokon estek át a fényterápiás készülékek. Méretük ma már csupán töredéke a korábbinak, hatékonyságuk azonban a többszörösére nőtt. Magyarországon két éve alkalmazzák sikeresen a modern fényterápiát.

Híres depressziósok

A depresszió és a szezonális depresszió jóformán az emberiséggel egyidős jelenség, az elmúlt évezredekben számos tudós, filozófus, művész, író, költő, sőt hadvezér és államférfi szenvedett a betegségtől. Depressziós volt például Szophoklész, Platón, Keresztelő Szent János, Nagy Sándor, Abraham Lincoln, Winston Churchill, Ernest Hemingway, John Keats, Lev Tolsztoj, Franz Kafka, Csontváry Kosztka Tivadar, Van Gogh, Francisco Goya, Juhász Gyula, Latinovits Zoltán.

Depresszió-csökkentő tápanyagok

A szezonális depresszió csökkenthető, ha a hideg, napfényhiányos hónapokban nagyobb figyelmet fordítunk a megfelelő tápanyagok bevitelére. Nagyon fontosak ilyenkor a fehérjéket felépítő aminosavak, melyek az agy hírvivő anyagainak, az úgynevezett neurotranszmittereknek az alapanyagai. Nagyobb mennyiségben megtalálhatók a csirke- és a pulykahúsban, a halban, a banánban és a babban.

A téli időszakban nem kevésbé fontosak a vitaminok, a szezonális depresszióban szenvedőknek érdemes nagyobb mennyiségben fogyasztani a B6, a B12, a folsav és az E vitamint. Ezek a létfontosságú vitaminok segítik a szervezetünket a szerotonin, a dopamin és a noradrenalin nevű ingerületátvivő anyagok előállításában és az idegsejtek sejthártyáinak rugalmassá tételében. B6 vitamint a marha- és a pulykahús, a tonhal, a szilva és a banán tartalmaz, B12 vitaminhoz nagyobb mennyiségben a tenger gyümölcseinek, továbbá a tej és a tojás fogyasztásával juthatunk, míg a folsav a pulykahús mellett a csicseriborsóban, a lencsében és a babban található, E vitamint pedig a napraforgóolaj, a napraforgómag, a mandula, a mogyoró és a spenót tartalmaz.

Egy a közelmúltban végzett kutatás szerint a depresszióban szenvedők vérében többnyire kevés a magnézium. A hiányzó mennyiség pótlását követően azonban hamar rendeződik a hangulatzavar is. Ezt a létfontosságú ásványi anyagot főként a bab és más hüvelyesek, a spenót, a zab és a tökmag tartalmazzák.

A gamma-amino-vajsav (GABA), melynek szintéziséhez elengedhetetlen fontosságú a cink, képes oldani a depresszió szorongásos összetevőjét, így megnyugtat, és megszünteti az alvászavart. Cinkraktárainkat tökmag, tengeri hal, joghurt és szárnyas fogyasztásával tudjuk feltölteni! (Forrás: www.elmedoktor.hu)